Farby pôsobia na našu náladu viac, než si chceme priznať, tvrdí veda

Publikované 17.02.2017   •   Blog  |  

Prečo nemôžete zaspať v červenej spálni a žltá je ideálna do detskej izby? Všetko je v podvedomí.

Ľudia si nechcú priznať, že s nimi niekto alebo niečo manipuluje. Radi sa cítime slobodní, strojcovia svojho osudu. Napriek máme všetci v mozgu zakódované ovládače, vďaka ktorým nás môže ovládať aj stena v obývačke.

Ako vnímame farby na podvedomej úrovni?

Biela

Nevnímame ju ani ako farbu, pretože je vlastne zložením všetkých farieb spektra. Aj tak v nás vyvoláva pocity – čistotu, slobodu. Opticky zväčšuje priestor.

Oranžová

Veľmi optimistická farba. Pri oranžovej sa cítime šťastnejší, povzbudzuje nás k aktivite. Pre našu myseľ znamená to, čo pre naše ústa výborný, zrelý pomaranč.

Červená

Pamätáte si film Matrix? Vo výcvikovom programe musel Neo v dave odhaliť skrytých agentov. Napriek tomu nedokázal odtrhnúť zrak od ženy v červených šatách.

Červená medzi čiernymi prirodzene vynikla, ale dôvod jeho záujmu bol ukrytý omnoho hlbšie v podvedomí. Jeden psychologický výskum potvrdil, že červená farba vyvoláva v mužoch pocit fyzickej príťažlivosti.

Tento zvláštny jav máme v podvedomí uložený vďaka spojitosti s primátmi. Samiciam primátov sa v odbobí párenia viac prekrvuje telo a ich pokožka sa sfarbuje do červených odtieňov. Okrem vzrušenia predstavuje červená aj silu a energiu. Nie je vhodná do spálne, kde si máte oddýchnuť.

Zelená

Farba pokoja a zdravia. Spája sa nám s prírodou, preto sa jej ľahko odovzdáme. Je veľmi vhodná do spálne, ale na obývačku je až príliš pokojná.

Žltá

Nádej, šťastie, intelekt. Žltá je vynikajúca farba do detskej alebo študentskej izby. Je to najsvetlejšia farba spektra, takže nás nemôže nikdy zaťažiť na mysli.

Modrá

Keby ste si práve teraz mali predstaviť tú najpokojnejšiu vec na svete, čo by to bolo? A prečo práve more?

Presne tak – hladina vody, obloha, modrá farba. Vyvoláva v nás absolútny pokoj. Ako dôkaz použijeme pokus zo Škótskeho Glasgowu – v roku 2000 nainštalovali na ulice modré osvetlenie, aby znížili kriminalitu. Vplyvom pokojnej modrej farby neklesla len kriminalita, ale dokonca aj počet samovrážd.

Modrá je preto farba pokoja a dôvery, kvôli spojistosti s oceánom ju mávame často na toalete a v kúpeľni.

Fialová

Zo spojenia červenej energie a modrého pokoja vznikla veľmi zaujíavá farba. Fialová je kreatívna a magická, trochu záhadná. Odporúčame ju kombinovať so svetlejšími odtieňmi, inak sa v nej môžete stratiť.

Čierna

Symbolizuje eleganciu, mužnosť, bohatstvo, luxus. Výborná voľba pre nábytok do kuchyne či obývačky.

Sivá

Neutrálna farba. Necítime k nej zlosť ani priateľstvo. Jednoducho tam niekde je.

Rozmýšľajte o farbách prv, než vami začnú manipulovať. Zariaďte si domácnosť tak, aby vás vždy držala v správnej nálade. Nielen steny, nábytok a doplnky,ale aj svetlá.

Vďaka inteligentným žiarovkám si môžete cez aplikáciu v smartfóne nastaviť náladu, aká vám práve vyhovuje. Koniec prebdených nocí, smutného rána či ospanlivej soboty. Farbu LED svetiel môžete prispôsobiť každej stuácii. Pre vaše najväčšie pohodlie, na žiadosť návštevy či dokonca kvôli zdraviu.

Pozrite si ich v našom e-shope.Použíté produkty v článku

Domitech z-wave žiarovka Kúpiť v obchode

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zostaňte v povedomí

Prihláste sa na newsletter o novinkách z našeho blog-u.