Podlahové kúrenie verzus kúrenie klimatizáciou

Publikované 17.02.2017   •   Blog  |  

Poradíme vám, čo je rýchlejšie, ekonomickejšie a ekologickejšie.

Ak sa chystáte vymeniť radiátory za efektívnejšie vykurovacie jednotky, máte na výber prakticky z dvoch možností – podlahové kúrenie alebo klimatizáciu s funkciou tepelného čerpadla. Pozrieme sa, ktorá z nich je pre vás lepšia.

Rýchlosť vykúrenia

Podlahové kúrenie pracuje s nižšou teplotou (30 – 40°C), preto sa miestnosť dostáva na cieľovú teplotu pomalšie. Pôsobí však na veľkej ploche – celej podlahe, takže od začiatku vykurovania zohrieva rovnomerne celý priestor. Vďaka tomu dosiahnete pocit tepla efektívnejšie. Výhodou je tiež, že podlaha zostáva teplá ešte dlho po vypnutí zdroja.

Klimatizácia sa rozohreje hneď po zapnutí, ale musí vyhriať celú miestnosť z jedného bodu. Kúrenie jepreto nerovnomerné a aby sa dostalo všade,trvá mu to dlho.Navyše, ak vonku mrzne, začne mrznúť aj vonkajšia jednotka klimatizácie. Po zapnutí teda musí najprv rozmraziť seba, až potom váš byt či dom. Na príjemné oteplenie si budete musieť počkať.

Ekonomickosť

Zavedenie podlahového kúrenia vás vyjde draho. Obzvlášť problematická je inštalácia do hotových podláh, pretože ich treba odstrániť a nanovo položiť. Musíte tiež zvážiť typ vykurovania.Technológia elektrickej fólie alebo špirály sa nazýva suché vykurovaniea systém trúbok s horúcou vodou je mokré vykurovanie. Cena prvého sa pohybuje od 2500 do 3000 eur na plochu 100m2, mokré vás môže vyjsť aj viac.
Výhoda je však nulová údržba a u niektorých výrobcov záruka aj 50 rokov. Ďalej šetrí energiu vykurovaním pri nižšej teplote a drží si vysokú efektivitu, takmer bez strát. Vďaka tomu by mala prevádzka ušetriť oproti vykurovaniu klimatizáciou až 20% energie.
Nákup klimatizácie dokážete pohodlne vtesnaťdo 2000 € v závislosti na počte miestností, teda počte vnútorných jednotiek. Svojím vykurovaním z jedného miesta musíklimatizácia pracovať pri omnoho vyššej teplote, preto požiera viac energie.
Vyžaduje si tiež pravidelnúvýmenu filtrov, ktoré vás chránia pred nechcenými čiastočkami prachu a roztočov vo vzduchu.

Ekologickosť a zdravie

Vďaka optimálnemu rozloženiu teplôt v miestnosti je podlahové kúrenie vhodné pre človeka, kvety, aj domáce zvieratá.Ak zvolíte na podlahu alebo na steny domácnosti infračervené vykurovacie panely, budete sa dokonca vyhrievať žiarením, ktoré pripomína slnečné svetlo. Pre vaše telo to budeprirodzené a príjemné.
Veľkou výhodou podlahového kúrenia je, že nevíri prach. Pracuje výhradne na základe sálania tepla do okolitých predmetov. Taktiež pomáha bojovať s plesňami a roztočmi, pretože bráni nadmernej vlhkosti vzduchu.
Vďaka nízkej spotrebe energie sa podlahové kúrenie využíva v moderných, nízkoenergetických domoch s ohľadom na ekológiu.
Klimatizácia cirkuluje vzduch, takže víri prach v miestnosti a zvyšuje vlhkosť, čo môže byť problém najmä pre alergikov. Vysoká spotreba energie a vypúšťanie uhlíka do ovzdušia zase prispieva k problémom životného prostredia.

Už máte svojho favorita?
Nech sa však rozhodnete akokoľvek, obidva systémy sa dajú ovládať pohodlne z vášho smartfónu, tabletu či počítača. Po príchode z práce vás tak bude vždy čakať príjemná teplota v každom ročnom období. Presvedčte sa o tom v našom e-shope.Použíté produkty v článku

Secure domaci termostat Nástenný termostat Kúpiť v obchode
MCO domaci CO2 senzor Remotec ovládač klimatizácie Kúpiť v obchode
MCO termostat MCO domáci CO2 senzor Kúpiť v obchode

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zostaňte v povedomí

Prihláste sa na newsletter o novinkách z našeho blog-u.