FAQ

Ako Z-Wave funguje?

Z-Wave je technológia, ktorá umožňuje diaľkovo monitorovať a ovládať bežné zariadenia v domácnosti ako napríklad elektrické zásuvky, termostaty, kotle, merače spotreby vody a energie, kamery, pohybové senzory, žalúzie, markízy či garážové vráta. Sieť týchto zariadení u vás doma nazývame smart domácnosť.

Inteligentné zariadenia môžete ovládať troma spôsobmi:

  • pomocou Z-Wave riadiacej jednotky, tzv. Smart Hub, ktorá počúva príkazy z aplikácie vo vašom smartfóne, tablete alebo počítači
  • priamo jedným z diaľkových ovládačov, okrem klasických tlačidiel napríklad aj pohybom ruky
  • automatizovanými príkazmi – scénami, na základe ktorých komunikujú zariadenia medzi sebou. Napríklad, teplotný senzor pošle signál na zapnutie klimatizácie a stiahnutie vonkajších roliet.

Čo potrebujem na ovládanie smart domácnosti?

Mať inteligentný dom alebo byt a vedieť ho kontrolovať, je naozaj jednoduché. Stačí mať:

  • Z-Wave zariadenie. Čokoľvek z ponuky v našom e-shope, napríklad bezdrôtové senzory a detektory, merače spotreby energie, bezdrôtové termostaty, vypínače a stmievače osvetlenia, IP kamery, zámky na dvere, elektrické zásuvky alebo moduly na ovládanie žalúzií, roliet a garážových brán.
  • Smart Hub. Tzv. Z-Wave riadiaca jednotka tiež známa ako centrálna stanica, IP Controller alebo IP Gateway tlmočí vaše príkazy a odpovede všetkých pripojených spotrebičov. Umožňuje vám ovládať celú domácnosť cez aplikáciu, či už sedíte v obývačke alebo ste na druhom konci sveta.
  • pripojenie na internet. Pokiaľ ste v dosahu Z-Wave technológie, smart hub vás bude počúvať aj offline. S online pripojením však môžete domácnosť jednoducho monitorovať, nech ste kedkoľvek. Do domácnosti si nemusíte zakupovať nijaký špeciálny router, pretože Smart Hub sa pripája cez bežný etherentový kábel.

Čo to znamená automatizácia domácnosti?

Zariadenia v Z-Wave sieti nazývame inteligentné nie len preto, že spolu dokážu komunikovať, ale aj preto, že sa dokážu učiť. V aplikácii, cez ktorú ovládate celú domácnosť, si môžete vytvoriť tzv. scény. Sú to automatizované príkazy založené na čase, GPS polohe, informáciách zo senzorov a ďalších faktoroch.

Môžete tak naučiť žalúzie, aby sa odostreli každé ráno alebo aby sa svetlo zaplo vždy, keď prejdete okolo pohybového senzoru na chodbe. Tieto príkazy zadáte len raz a smart zariadenia si ich budú navždy pamätať.

Je inštalácia náročná?

Nie, práve naopak. Z-Wave zariadenia sú maximálne intuitívne a inštalujú sa skoro samé. Väčšinu z nich stačí naozaj len zapnúť štýlom Plug & Play. Samozrejme, inak prebieha pripájanie pohybového senzora a inak spínacieho relé na bojler. Pri všetkých zariadeniach však výrobcovia kladú dôraz na DIY inštaláciu, teda „urob si sám“.

Keby ste aj napriek tomu mali počas inštalácie alebo nastavovania akékoľvek pochybnosti, skúste si pozrieť náš blog plný návodov na obsluhu. Alebo nás rovno kontaktujte a my vám s radosťou poradíme.

Aké Z-Wave produkty sú dostupné?

V súčasnosti existuje viac ako 900 rôznych Z-Wave výrobkov od 250 výrobcov. Je to vôbec najširší výber spotrebičov pre domácu automatizáciu na trhu. Patria medzi ne bezdrôtové senzory a detektory, inteligentné osvetlenie, klimatizácie, termostaty, žalúzie, alarmy, kamery, zámky, elektrické zásuvky, multimediálne ovládače, regulátory a merače spotreby energií, bojlery či zavlažovacie systémy.

Všetky Z-Wave produkty dostupné pre Európu nájdete v našej ponuke.

Koľko energie spotrebujú Z-Wave zariadenia?

Z-Wave technológia bola optimalizovaná na čo najnižšiu a najefektívnejšiu spotrebu energie. Z-Wave zariadenie môžu byť napájané na elektrickú sieť 110/230 VAC, 12/24 VDC alebo na batérie, s ktorými dokážu fungovať viac ako rok. Napríklad, príkon Z-Wave relé modulu od značky Fibaro je menej ako 0,8 Watt.

Aký dosah má bezdrôtový Z-Wave signál?

V otvorenom priestranstve do 100 metrov, v budove a interiéri od 30 do 50 metrov.

Bude dosah Z-Wave signálu dostatočný aj vo veľkom dome?

Áno. Z-Wave používa tzv. mesh topológiu, čiže všetky zariadenia v sieti vedia komunikovať navzájom, nie len so Smart Hubom. Okrem toho, každé z nich sa správa ako router, takže dokáže signál prijímať aj posielať ďalej. Týmto spôsobom rastie pokrytie Z-Wave siete s každým pripojeným spotrebičom.

Koľko Z-Wave zariadení môžem mať v dome?

Jeden Smart Hub, teda riadiaca jednotka, môže ovládať maximálne 232 zariadení.

A čo elektromagnetický smog? Neškodí Z-Wave signál zdraviu mojej rodiny?

Neškodí. Z-Wave štandard definuje maximálny vyžarovací výkon na 10 miliwattov a aj ten môže zariadenie vyžarovať s periódou 1%. To znamená, že 99% času nevylučuje žiadne žiarenie. Pre porovnanie, vyžarovací výkon iPhone 7 je 2000 mW.

Vyrušujú sa navzájom Z-Wave a WiFi signál?

Nie, Z-Wave frekvencia bola pre Európu stanovená na 868.42MHz. Bežné WiFi štandardy v domácnostiach sú na frekvenciách 2.4 alebo 5GHz. To znamená, že sa vôbec nestretávajú.

A je to vôbec bezpečné?

Áno. Každý Smart Hub má v sebe zakódované unikátne číslo a žiadne dve centrály ho nemajú rovnaké. Bez tohto čísla sa nikdy neprihlásite na jeho ovládanie. Navyše, každé smart zariadenie musíte pri prihlasovaní do siete fyzick držať v ruke, takže si nikto nepripojí vaše osvetlenie k svojej aplikácii.

Zariadenia, ktoré udržujú váš dom alebo byt v bezpečí, ako elektronické zámky či kamery, využívajú ďalšie zabezpečenie – AES 128. Toto šifrovanie je na vysokej úrovni a kóduje informácie až na 128-miestny kód, takže šanca na prelomenie je takmer nulová. Rovnaké šifrovanie využívajú aj banky na ochranu vašich financií.

Zostaňte v povedomí

Prihláste sa na newsletter o novinkách z našeho blog-u.