5 lifehackov, ako si znížiť spotrebu elektriny

Publikované 17.02.2017   •   Blog  |  

Účet je zase vyšší, než by ste chceli? Poradíme vám, ako ho jednoducho znížiť.

Kedysi sme telefón nabili raz a vydržal pokojne týždeň. Dnes stačí spraviť zopár videí alebo počúvať hudbu a smartfón môžeme nabíjať po 10 hodinách znovu. Okrem toho máme tablety a notebooky. A do siete sú stále pripojené kuchynské spotrebiče, klimatizácia, televízro a vonkajšie osvetlenie, a… Všetko požiera elektrinu.
Pokiaľ nemáte na streche solárny článok, vyúčtovanie vás môže nepríjemne prekvapiť. Skúste našich päť tipov a ušetrite na elektrine.

1. Nasaďte LED žiarovky

Tak schválne. Viete, koľko wattov vám svieti v lampe? Všetkonad 40 W je zbytočný požierač energie. Mnohí z nás ani netušia, že máme doma 60 alebo 100 wattové žiarovky a to znamená, že účet za svietenie môžeme znížiť bez veľkej námahy až na polovicu.
LED žiarovky majú omnoho menšiu spotrebu a sú efektívnejšie. Energiu nestrácajú na zohrievaní – ako to robia tradičné žiarovky – a môžete si vybrať zo širokej palety teploty farieb. Dokonca môžu hrať všetkými farbami spektra. Jednoducho si tak pripraviť atmosféru pre filmový večer, párty alebo romantiku.
Navyše, inteligentné LED žiarovky môžete ovládať na diaľku. Keď ste na dovolenke, jednoducho si nastavíte vypínanie a zapínanie cez internet.

2. Perte a umývajte pri nižšej teplote

Zohrievanie vody v práčke zaberá až 90% energie spotrebovanej na pranie. Otočte gombíkom o jednu pozíciu ďalej a tých 90% môžete ušetriť. Pranie pri studenej vode navyše pomáha zachovať farby oblečenia a obľúbený sveter sa vám zaručene nezrazí.
Pri umývačke riadu platia podobné pravidlá. Skúste ich obe trochu schladiť a rozdiel pocítite pri ročnom zúčtovaní.

3. Nevykurujte prázdny dom

Zima sa pomaly končí, ale príde leto a energiu, ktorú sme tlačili do kúrenia, budeme tlačiť do klimatizovania. Práve tieto položky zvyknú byť najväčšie na účte za elektrinu. Pritom môžete ich spotrebu znížiť úplne jednoducho.
Pri odchode z domu do práce či na dovolenku vypnite kúrenie. Vypnite klimatizáciu. Ušetríte hodiny zbytočného pálenia energie. Po návrate stačí vydržať pár minút a opäť budete mať správnu teplotu. Podobne môžete ušetriť, napríklad, na hosťovskej či inej nevyužívanej izbe.

4. Odpojte spotrebiče zo zásuvky

Je jasné, že malé kontrolky na televízori, routeri či počítači potrebujú energiu. V skutočnosti berú energiu všetky spotrebiče zapojené do siete aj bez kontrolky. Za deň je to zanedbateľné množstvo, ale po roku ten rozdiel zaplatíte.
Vďaka smart zásuvkám môžete spotrebiče vypínať hoci aj každú noc jediným kliknutím. A nielen to! Ľahko si odsledujete a zmeriate spotrebu, vypínanie a zapínanie môžete dokonca automatizovať. Nastavte jednoduché podmienky – napríklad „vypni všetky zásuvky medzi polnocou a 6:00 ráno“.

5. Vymeňte spotrebičeza novší model

Najdrahší lifehack, ktorý vám ušetrí najviac peňazí. Moderné spotrebiče sa vždy pýšia svojou energetickou triedou. Určite poznáte tento štítok:


Na sedemdielnej stupnici platí, že najvyššia hodnota (A) je až o 45% úspornejšia než stredná (D). Keď si však kúpite spotrebič, ktorý má na štítku najvyššiu hodonotu A+, bude ešte o 25% úspornejší ako ten s najvyššou hodnotou A. Táto stupnica siaha až po A+++.
Všetci máme doma nejakú tú pozostalosťpo starých rodičoch. Tieto stroje vydržali 25 rokov a stále fungujú, ale vašej spotrebe uštedrujú obrovský úder pri každom zapnutí. Skúste si spočítať, koľko by to stálo a uvidíte, že na konci zúčtovania získate.

BONUS – šetrite inteligentne

Celú domácnosť môžete bezdrôtovo ovládať z gauča alebo z opačného konca sveta.Senzory tepla, svetla, pohybu či vlhkosti vám vždy dajú aktuálnu informáciu o tom, čo sa deje doma. Dom budete mať pod palcom cez aplikáciu v smartfóne či tablete, a tak môžete pohodlne ovládať všetky spotrebiče aj po ceste do práce.
Presvedčte sa v našom e- shope.Použíté produkty v článku

Fibaro zásuvka Kúpiť v obchode
Domitech z-wave žiarovka Kúpiť v obchode
Z wave termostat heatit Heatit z-wave termostat Kúpiť v obchode
Fibaro pohybovy senzor Fibaro pohybový sensor Kúpiť v obchode

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zostaňte v povedomí

Prihláste sa na newsletter o novinkách z našeho blog-u.